Kadın Girişimcilere Destek Platformu

Anasayfa Üyeler Bilgi Notları Bir Bilene Sorun Ba�ar� Hikayeleri Forum İletişim

MİKRO-NET
Mikro Girişimci Kadınlar İş Portalı Kullanma Kılavuzu

Web sitesi: http://www.girisimcikadin.com

Mikro-net’in getireceği avantajlar:
Bu web portal aracılığıyla;

 • Oluşturduğunuz profil ile işlerinizi ve ürünlerinizi tanıtabileceksiniz,
 • Sizin gibi girişimci kadınların işleri ve ürünleri hakkında bilgi alabileceksiniz,
 • Forum yoluyla diğer girişimci kadınlarla bilgi ve deneyim paylaşabileceksiniz,
 • Bilgi Notları yoluyla işinizi yürütürken ya da işinizi geliştirmek veya büyütmek için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgilere ulaşabileceksiniz,
 • Bir Bilene Sor aracılığıyla uzmanlara işinizle ilgili ihtiyaç duyduğunuz konularda sorular sorabilecek, birebir danışmanlık hizmeti alabileceksiniz.

Mikro-nette yer alan bölümler:
Üyeler: Mikro-nete üye olan diğer girişimci kadınların kişisel ve işlerine ilişkin bilgilere ulaşabileceğiniz, onlara mesaj gönderebileceğiniz bölümdür. Bu bölümde ayrıca sizlere danışmanlık hizmeti veren uzmanların isimlerini de görüntüleyebilirsiniz.
Bilgi Notları: İşinizi sürdürme veya geliştirme aşamalarında ihtiyaç duyacağınız çeşitli bilgilere ulaşabileceğiniz, bunları okuyabileceğiniz bölümdür.
Bir Bilene Sor: Gönüllü uzmanlara işinizle ilgili çeşitli konularda sorular sorup yanıt alabileceğiniz, size özel birebir danışmanlık hizmetinden yararlanabileceğiniz bölümdür.
Forum: Diğer girişimci kadınlarla istediğiniz konularda fikir ve deneyim alışverişinde bulunabileceğiniz bölümdür.
Başarı Hikâyeleri: Mikro girişimci kadınların işlerini kurmaları, geliştirmelerine ilişkin hikâyelerine ulaşabileceğiniz bölümdür.

Mikro-nete nasıl üye olurum?
Mikro-nete üye olmak için bir e-posta adresiniz olmalı. Eğer yoksa üye olmadan önce kendinize bir e-posta hesabı edinmelisiniz.

 1. www.girisimcikadin.com adresinden ulaştığınız Mikro-netin giriş sayfasında solda yer alan “ŞİMDİ ÜYE OL” butonuna tıklayın.  
 2. Açılan sayfada e-posta adresinizi girdikten sonra kendinize unutmayacağınız bir şifre belirleyin. Bundan sonra Mikro-nete giriş yapmak için bu şifreyi kullanacağınızı unutmayın! Ardından “Kullanım Şartlarını” tıklayın, açılan sayfadaki maddeleri okuduktan sonra “Kullanım Şartlarını okudum ve kabul ediyorum” cümlesinin yanındaki kutucuğu işaretleyin ve “devam et” butonuna tıklayın.
 3. Açılan sayfadaki bilgileri doldurun. Bu bilgilerin eksiksiz ve doğru şekilde girilmesi gerekiyor, çünkü burada verdiğiniz bilgiler ile diğer girişimci kadınlara ve dünyaya işinizi tanıtacaksınız. Özellikle “Ne iş yapıyor?” kısmında vereceğiniz bilgilerde işinizi mümkün olduğunda detaylı ve açıklayıcı şekilde yazmaya özen göstermeniz sizin işinizi tanıtmanız için faydalı olacaktır. Bilgilerinizi girdikten sonra “devam” butonunu tıklayın.

Açılan sayfa resim yükleyebileceğiniz sayfadır. Profilinizde işinizi yaparken veya ürünlerinizle çekilmiş bir resminizin bulunması kendinizi ve işinizi tanıtmanız açısından faydalı olacaktır. Resminizi daha sonra yüklemek isterseniz “Daha Sonra” butonunu tıklayınız ya da resim yüklemek için “göz at” butonunu tıklayın. Açılan yeni pencerede bilgisayarda kayıtlı bulunan dosyaları görebilirsiniz. Bu pencerede profilinize yüklemek istediğiniz fotoğraf dosyasını bulunuz, dosyayı seçtikten sonra pencerenin sağ altındaki “Aç” butonunu tıkladığınızda pencere kapanacaktır. Bundan sonra fotoğraf yükleme işlemini tamamlamak için “Yükle” butonunu tıklamanız gerekmektedir. Ardından “resmi kaydet” butonu tıklayın.

 1. Açılan sayfada “üyeliği tamamla” butonunu tıklamanızla üyeliğiniz aktif hale gelecektir.

Mikro-nete üye olma işleminizi tamamladınız! Artık siteye giriş yapabilir ve size sağlanan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Mikro-nete Giriş Yapmak için:

 1. www.girisimcikadin.com adresinden web portala giriniz.
 2. Ana sayfanın solunda yer alan “Üye Girişi” kısmına e-posta adresinizi ve üyelik işlemi sırasında belirlediğiniz şifrenizi girerek “Giriş” butonuna basınız.

Profilinize fotoğraf ekleme:
Profilinizde iş yaparken ve ürünlerinizle çekilmiş bir fotoğrafın olması sizin işinizi, ürünlerinizi tanıtmanızda çok faydalı olacaktır. Üyeliğinizi oluştururken bir resim eklemediyseniz bunu aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 1. Siteye üye girişinizi yaptıktan sonra soldaki “Bilgilerim” butonunu tıklayınız.
 2. Açılan sayfada solda yer alan “Bilgilerini Düzenle” butonunu tıklayınız.
 3. Ardından karşınıza çıkan sayfada yukarıdaki “Fotoğraf” butonunu tıklayınız.
 4. “Göz at” butonunu tıklayınız. Açılan yeni pencere bilgisayarda kayıtlı bulunan dosyaları görebilirsiniz. Bu pencerede profilinize yüklemek istediğiniz fotoğraf dosyasını bulunuz, dosyayı seçtikten sonra pencerenin sağ altındaki “Aç” butonunu tıkladığınızda pencere kapanacaktır. Bundan sonra fotoğraf yükleme işlemini tamamlamak için “Yükle” butonunu tıklamanız gerekmektedir.

Profilinizdeki bilgileri değiştirme:
İşinize ilişkin gelişmelere, değişikliklere göre Mikro-nete girmiş olduğunuz bilgileri değiştirmek isterseniz;

 1. Üye girişinizi yaptıktan sonra çıkan sayfada soldaki “Bilgilerim” butonunu tıklayınız.
 2. Açılan sayfada solda yer alan “Bilgilerini Düzenle” butonunu tıklayınız. Çıkan formda değişikliklerinizi yaptıktan sonra “Değişiklikleri kaydet” butonunu tıklayınız.

Mikro-nete üye olan diğer girişimci kadınları nasıl görebilirim?
Yukarıdaki menüden “Üyeler” butonunu tıklayınız. Açılan sayfada Girişimci Kadın Üyelerin isim ve varsa fotoğraflarını görebilirsiniz. Hakkında daha fazla bilgi almak istediğiniz üyenin adının üzerine tıklayarak o üyenin profilini görüntüleyebilirsiniz.
Ayrıca solda görünen “Arama kriterleri” bölümünde görünen “Girişimci” göstergesini tıklayıp açılan menüden “Danışmanı” seçtiğinizde Mikro-nete kayıtlı olan, size danışmanlık hizmeti veren uzmanların isim ve varsa fotoğraflarını da görüntüleyebilirsiniz.

Mikro-nete üye olan diğer girişimci kadınlarla nasıl iletişim kurabilirim?
Mikro-nette diğer girişimci kadınlarla iletişim kurmanız için 2 yol var. Bunlardan biri Forum diğeri ise kişisel mesajlaşmadır.
Diğer bir girişimci kadın üyeyle nasıl mesajlaşabilirim?

 1. Mesaj göndermek istediğiniz üyeyi “Üyeler” bölümünden bulup adının üzerine tıklayarak profilini açınız.
 2. Üyenin profil sayfasında resminin altındaki “Mesaj Gönder” butonunu tıkladığınızda yeni bir pencere açılacaktır.
 3. “Konu” kısmına mesajınızın konusunu, “Mesaj” kısmına ise göndermek istediğiniz mesajı yazarak pencerenin altındaki “Mesaj gönder” butonunu tıklayınız.

Başka bir girişimci üyeden mesaj aldığınızda site yönetimi tarafından bir uyarı gönderilmektedir. Bu uyarı Mikro-nete üye girişinizi yaptıktan açılan ana sayfada turuncu renkli “Yeni Bildiriminiz Var” uyarısı şeklinde görünmektedir. Bu uyarıyı tıkladığınızda mesajı görüntüleyebilirsiniz ve cevap verebilirsiniz.

Gelen mesaja nasıl cevap yazabilirim?
Size gelen mesajı açtığınızda bu mesajın hemen altında “Cevap” başlığının altındaki kutuya cevabınızı yazabilir, kutunun hemen altındaki “Mesaj gönder” butonunu tıklayarak cevabınızı gönderebilirsiniz.

Gelen ve gönderdiğim tüm mesajlarımı nasıl görebilirim?
Size gelen ve sizin gönderdiğiniz tüm mesajlara ulaşmak için üye ana sayfanızda solda fotoğrafınızın altında yer alan “Mesajlarım” butonuna tıklayınız. Açılan sayfada yukarıda “Gelen” butonuna tıklayarak size gelen, “Gönderilen” butonuna tıklayarak sizin gönderdiğiniz tüm mesajları görebilirsiniz.

ÖNEMLİ HATIRLATMALAR

 • Mikro-net portalının tüm alanlarından yararlanabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemini tamamlamadan danışmanlık hizmetinden yararlanmanız, forumu kullanmanız mümkün değildir.
 • Sitede bir önce bulunduğunuz sayfaya dönmek istediğinizde sayfanın üst sağ köşesindeki sarı renkli “Önceki sayfa” göstergesini tıklayabilirsiniz.

Bilgi Notları

İşinize ilişkin birçok konuda bilgiye ulaşabileceğiniz metinlere ulaşmak için;
Ana sayfadaki resimli Bilgi Notları butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan sayfada ilgilendiğiniz başlığa tıklayarak metinlere ulaşabilirsiniz.
Bilgi Notlarına ayrıca sayfanın en üst kısmındaki menüde bulunan Bilgi Notları butonuna tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

 

Bir Bilene Sor

Nedir?
Çeşitli şirketlerde çalışan, kendi bilgi ve deneyimlerini girişimci kadınlarla paylaşmak isteyen gönüllü uzmanlardan ücretsiz ve birebir danışmanlık alabileceğiniz alandır.

Nasıl kullanılır?
Üye girişinizi yaptıktan sonra ana sayfadaki büyük, resimli Bir Bilene Sor butonunu tıklayınız.
Karşınıza çıkan sayfada soracağınız sorunun ilgili olduğu başlıklar yer almaktadır. Konunuzu seçip, o başlığın altındaki “Hemen Soru” tıklayınız.
Açılan sayfada sorunuzu yazacağınız bir kutu görünmektedir. Bu kutuya sorunuzu yazdıktan sonra kutunun altındaki “Gönder” butonunu tıkladığınızda sorunuz danışmanlara yönlendirilecektir.
Sorunuz en geç 2 gün içinde yanıtlanacaktır. Sorunuz yanıtlandığı zaman e-posta adresinize bir e-posta gönderilecektir. Ayrıca sorunuz yanıtlandığında Mikro-nete üye olarak giriş yaptığınızda ilk açılan sayfada solda turuncu bir uyarı ile size bildirilecektir.

Sorunuza danışman tarafından verilen yanıt yeterli olmadıysa;
Bazen danışman sorduğunuz soru yeterince açıklayıcı olmadığından sizden daha detaylı bilgi isteyebilir ya da verilen yanıt tam olarak aradığınız bilgileri içermiyor olabilir. Bu durumda danışmanla yazışmaya daha detaylı sorular sormaya devam edebilirsiniz. Bunun için;
Danışmana sorduğunuz soru ve danışmanda gelen yanıtın hemen altında “Bu cevap sizin için yeterli oldu mu? …” sorusunun altındaki “HAYIR” butonunu tıklayabilir ve soru yazmaya devam edebilirsiniz.

Sorduğunuz soruları nasıl görebilirsiniz?
Daha önce sorduğunuz soruları ve aldığınız yanıtları görüntülemek için “Bir Bilene Sor”da daha önce soru sorduğunuz konulara girdiğinizde sayfanın altında daha önce sorduğunuz sorular görünmektedir. Bu soruların üzerine tıklayarak hem soruyu hem de aldığınız yanıtı görüntüleyebilirsiniz.

Forum

Forum ne işe yarar?
Forum Mikro-net portalında diğer girişimci kadınlarla çeşitli konularda fikir, deneyim alışverişinde bulunabileceğiniz bir tartışma ortamıdır.

Forumu nasıl kullanabilirim?
Forumu kullanmak için öncelikle üye girişinizi yapmanız gerekmektedir.
Ardından ana sayfadaki büyük Forum butonunu tıklayarak forum alanına girebilirsiniz.
Forumda değişmeyen 7 konu bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Genel
 2. Duyurular/haberler
 3. Üretim
 4. Pazarlama/satış
 5. Finansal konular
 6. Mevzuat
 7. İş fikirleri

Forum bu yukarıdaki konular altında soru-cevap şeklinde işleyen bir sisteme sahiptir. Bu konular altında yeni başlıklar açabilir ya da başka girişimci üyelerin açmış oldukları başlıklarda devam eden yazışmalara katılabilirsiniz.
Mevcut olan bir konuda devam eden yazışmalara katılmak için; her mesajın sol alt köşesindeki veya sayfanın sağ üst köşesindeki “yeni cevap gönder” butonunu tıklayın. Çıkan sayfada “içerik” kısmına mesajınızı yazdıktan sonra sol altta yer alan “gönder” butonunu tıkladıktan sonra mesajınızın yazışmaya eklenecektir.
Yeni bir başlık açmak isterseniz; yukarıdaki 7 konudan birini tıklayarak girdiğiniz sayfada sağ üstte yer alan “yeni konu aç” butonunu tıklayınız. Açılan sayfada “başlık” kısmına kendi konu başlığınızı, “içerik” kısmına mesajınızı yazdıktan sonra sol alttaki “gönder” butonuna bastığınızda mesajınız forumda yer alacaktır.

 
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Habitat İçin Gençlik Özel Sektör Gönüllüler Derneği İpekyolu Kadın Kooperatifi Umut Işığı Kadın Kooperatifi İlk Adım Sabancı Vakfı